הדר-עם-מסכה

סדנאות חינוכיות בשיתוף המכון למורשת בן-גוריון

 פעילות תוכן מעמיקה בנושא מסויים הרלוונטי לקבוצה על פי בחירת המוסד החינוכי.

 משך הפעילויות: שעה וחצי - שעתיים.

הכרעות ערכיות - כאן ועכשיו

"הזכות המוסרית העליונה של האדם ושל העם היא לשפוט מהו טוב ומהו רע". דוד בן גוריון.

הפעילות בוחנת היכן בני אדם, ובעיקר בני נוער, נדרשים לקבל הכרעות ערכיות ומזמנת בירור של הערכים החשובים למשתתפים כפרטים וכחברה. באמצעות צפייה בקטעי הוידאו ובהיחשפות לסיטואציות מחיי היומיום המציגות דילמות ערכיות, יעסקו המשתתפים ביכולת לשנות ולהשפיע. 

 

מנהיגות בסרטים

"מנהיגים הם אלה שגורמים לאנשים ממוצעים לעשות עבודה יוצאת דופן". אלברט איינשטיין.

בעזרת צפייה בקטעי וידאו, הפעילות מזמנת דיון במושג "מנהיגות". הפעילות כוללת שיח על שאלות ועל קשיים המתעוררים ביחס למנהיגות, תוך יצירת בסיס מונחים משותף. הבירור ישמש כר לפעולה מנהיגותית של הקבוצה ושל יחידים בה.

 

יום בחייו של מנהיג (לידתה של מדינה)

הפעילות מאפשרת למשתתפים ללוות את דוד בן-גוריון ביום ה' באייר תש"ח, יום הקמת מדינת ישראל. נתחיל בביקור בבית בן-גוריון, תל אביב, המקום בו "לוטשה" מגילת העצמאות ובו התרחש חלק גדול מהדרמה שקדמה להכרזת המדינה. הסיור בבית בן-גוריון מדגיש עד כמה גורלית הייתה השאלה: להכריז או לא על מדינה? נוסף על כך מציד למשתתפים את עקרונות מגילת העצמאות, תוך בחינת הרלוונטיות שלהם למדינת ישראל כיום. הפעילות מסתיימת בסיור בהיכל העצמאות בשדרות רוטשילד, המקום בו הכריז בן-גוריון על הקמת המדינה.

 

ציוני דרך

בסדנא זו נלמד להכיר את מסלול חייו ופועלו של דוד בן-גוריון, ובתוך כך, חלקים מדרכה של התנועה הציונית. נלווה את בן-גוריון דרך נקודות חשובות לאורך חייו, מלידתו והתבגרותו בפלונסק, דרך עלייתו לארץ ועד פועלו הציוני ההיסטורי; במהלך הדרך ניפגש גם בנקודות מפתח בהיסטוריה של מדינת ישראל וניחשף להקבלה בין חייו של האיש ותולדות מדינת ישראל. הסדנא מעוררת חשיבה על אישיותו של בן-גוריון כמנהיג וכאדם.

 

לקום ולעשות מעשה

 מה גורם לאדם לקום ולעשות מעשה? במהלך הפעילות נעסוק בשאלה זו באמצעות היכרות עם אישים שקמו ועשו מעשה לשינוי חייהם וחיי אחרים. נבחן מה הם 'מעשים חברתיים' ומה הקשר בינם לבין חיי המשתתפים, ונקיים שיח פתוח על האמצעים שיש בידי הנוער כיום ליצור "חברת מופת" ברוח חזונו של בן-גוריון.

צפיה מהירה סגור