הדר-עם-מסכה

 

כמה מילים על הבית

 


בית בן-גוריון בתל אביב הינו ביתם של פולה ודוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל- אותו הוריש בצוואתו למדינה. משנת 1974 פתוח הבית לציבור על פי צוואתו של דוד בן-גוריון והוא פועל מתוקף חוק דוד בן-גוריון תשל"ז 1976.
 

בית בן-גוריון נבנה בשנים 1930-1931 עם הקמתה של שכונת הפועלים הראשונה, שכונת פועלים א'.הבית נבנה על אדמת הקרן הקיימת לישראל.ככל הבתים שנבנו באותה שכונה, הוא היה בן דירה אחת, ותכנן אותו המהנדס דוד טוביה ז"ל. מחיר הבית היה 350 לא"י. פולה ודוד בן-גוריון שילמו את הכסף בתשלומים. הבית הורחב בשנת 1946, ושופץ שוב ב-1960.
 

הבית שימש כביתם הקבוע של פולה ודוד בן-גוריון עד להתיישבותם בקיבוץ שדה-בוקר. אחר-כך שימש כביתם, לסירוגין עם צריפם שבשדה-בוקר, עד לפטירתו של דוד בן-גוריון ב-1973.
 

כל פריטי המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נמצאים בבית במצב ובמיקום שהיו בהם בעת שגרו בו. נוספו המזכרות ותצוגות שנקבעו עם פתיחת הבית לקהל.

 

בשנת 1981 העמידה מדינת-ישראל לרשות בית בן-גוריון את הבית השכן לו מצפון, ביתו של הלל כהן ז"ל, בהתאם לבקשתו. בבית מוצגת תערוכת קבע על דוד בן-גוריון ומורשתו, ומתקיימים בו חוגי לימודי וכנסי-עיון בנושאי מדינה וחברה.

 


קומה א'

 

הקומה מכילה: חדר אורחים משפחתי ומטבח - בו סעד דוד בן-גוריון את ארוחותיו. חדר השינה של הבת רננה וחדר השינה של פולה.

 

חדר אורחים

 בנוסף להיותו בית מגורים שימש הבית מקום לפעילותו הציבורית, המדינית והחברתית של בן-גוריון.

בבית זה קיבל חברים לעבודה, אישי ציבור ואורחים רשמיים של המדינה. כמו כן קוימו בבית פגישות חוג התנ"ך.


חדרה של רננה

 

חדרה של רננה, בתם הצעירה של פולה ודוד בן-גוריון, שימש כחדר שינה ומקלט של דוד בן-גוריון, בעת מבצע "קדש" באוקטובר 1956.
בן-גוריון חלה באותה עת, וממיטת חוליו בחדר זה קיים בימים הראשונים של המבצע את הקשר עם הרמטכ"ל, רב אלוף משה דיין, וקיבל דיווחים מהתפתחויות המבצע.
כיום, שמורות בחדר זה מזכרות ותעודות שונות המתייחסות לפעילותו הביטחונית של דוד בן-גוריון.


חדרה של פולה

 

חדר זה נוסף לבית בשיפוץ בשנת 1946.
בני הזוג דוד ופולה בן-גוריון, הפרידו את חדרי השינה שלהם בשיפוץ כדי לאפשר לפולה שינה טובה, אשר נמנעה ממנה בשל תחביבו של בעלה דוד לקרוא (עם אור) לאורך כל שעות הלילה. בן-גוריון, שהה בחדרה של פולה, לפי הוראות הרופאים, בימיו האחרונים לפני שאושפז במרכז הרפואי על שם "שיבא".
 

 

המטבח

 

בחדר זה סעד דוד בן-גוריון את ארוחותיו.
פעם ביום היה אוכל כאן את המאכל המיוחד פרי ידיה של פולה - ה"קוץ'-מוץ' ", אשר היה מורכב מלבן, רסק תפוחים ותרכיז פטל והומתק בסוכרזית. פולה המציאה את המאכל לבעלה ודאגה שיאכל אותו בכל יום, למען הבריאות, ולמרות שלא חיבב את הטעם.

 

 

קומה ב'

 

הקומה השנייה שימשה את דוד בן-גוריון בלבד. נמצאים בה חדר-שינה וארבעה חדרי ספרייה. הראשון בהם שימש לו פינת עבודה והיה קיים בו קו טלפוני ישיר למשרד הביטחון בקריה בתל-אביב. כאן היה עובד, כותב מכתבים, רושם ביומנו ומקבל אורחים וחברים.  התייעצות נרחבת יותר היה מקיים בחדר השני ליד השולחן העגול.


הספרייה

 

דוד בן-גוריון הוריש את ביתו בתל-אביב, על ספרייתו הענפה, למדינת ישראל על מנת שישמש כ"מוסד לקריאה, לעיון ולמחקר".

ספרייתו של דוד בן-גוריון בביתו בתל אביב מכילה קרוב ל-20,000 ספרים וכתבי עת בשפות שונות (עברית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית, לטינית, יוונית עתיקה, ספרדית ותורכית) ובמספר תחומים שונים:
 

א. עם ישראל וארץ ישראל:

תולדות התנועה הציונית (תנועת העבודה ופרוטוקולים של הקונגרסים הציוניים); ספרים העוסקים בחקר ארץ ישראל ותולדותיה; מלחמות ישראל (מקום מיוחד תופסים הספרים לזכר חללי צה"ל, בן גוריון הציב ליד שולחן עבודתו); פרסומי הממשלה והכנסת; ספרי תנ"ך בלשונות שונות, מהדורות עתיקות וחדשות וספרים בחקר המקרא.
 

ב. תרבות אנושית-כללית:

תולדות העמים העתיקים, תולדות הפילוסופיה הכללית, כתבי פילוסופים שונים במקור ובתרגום; היסטוריה כללית של ארצות שונות, היסטוריה צבאית וכן ספרים העוסקים בתלודות הדתות השונות בעולם: תרבות יוון העתיקה, התרבות ההליניסטית, בודהיזם ואיסלם.פינת העבודה

 

אחד מחדרי הספרייה שימש לבן-גוריון כפינת עבודה, שבה היה עובר על מסמכים, כותב מכתבים, רושם ביומנו, מקיים התייעצויות ומקבל אורחים. בחדר זה היה מותקן טלפון ישר למשרד הביטחון.

 

ביום 13.5.1948- ערב הכרזת המדינה - ישבה בבית ועדה מצומצמת של "מנהלת העם": דוד בן-גוריון, הרב י.ל פישמן-מימון, אהרון ציזלינג ומשה שרת (שרתוק). יחד גיבשה הועדה את הנוסח הסופי של מגילת העצמאות. ביום הכרזת המדינה, ה' באייר תש"ח, 14.5.1948, יצאו מבית זה פולה ודוד בן-גוריון למוזיאון תל-אביב לטקס שבו הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל.

 

 

צפיה מהירה סגור